RoligNu Online

8 ugers kursus i din egen medfødte sundhed – starter 22. september 2026

Med Jacob Rebien og Mette Louise Holland (forfatter til bl.a. Dit selvhelbredende Sind)

Som noget nyt holder vi denne gang RoligNu om formiddagen. Hvis du er forhindret i at deltage live på webinarerne, ser du bare optagelsen senere.

Forløbet består af:

8 møder

8 online live moduler, tirsdage kl. 10-11.30:

22. og 29. september + 6., 20. og 27. oktober samt 3., 10. og 17. november 2026 (der er efterårsferie 13. oktober).

***

Hver gang tager vi udgangspunkt i et særligt emne:

RoligNu 1: om Tanke og tanker

RoligNu 2: om bevidsthed og livskraft

RoligNu 3: om livets elevatorture og om at navigere efter følelsen

RoligNu 4: hvor er dét, du leder efter? Om mål, præstation og søgen – og om en helt ny fred i nuet

RoligNu 5: om relationer og separate virkeligheder

RoligNu 6: om sundhed i forklædning – det sunde budskab bag stress, angst, smerter og traumer

RoligNu 7: de tre principper i forhold til den traditionelle psykologi

RoligNu 8: om kærlighed, identitet, selvværd og det formløse

***

Optagelser

Alle møder bliver optaget, så du har mulighed for at se dem i fred og ro i sofaen når det passer dig – både hvis tirsdag formiddag ikke går op med din kalender, eller hvis du bare har lyst til at se eller lytte til webainrerne igen. Optagelserne er tilgængelige helt frem til 28. februar 2027.

***

Facebook gruppe

Adgang til en lukket facebookgruppe, hvor du kan stille spørgsmål til Jacob og Mette Louise (eller nyde godt af at læse med på de andres spørgsmål og svar) og interagere med de andre deltagere mellem webinarerne.

Hvis du har spørgsmål er du altid velkommen til at kontakte os på tlf 2393 9053 / mail: hej@3pinstituttet.dk